Skip to content

Nici do haftu maszynowego

Haft komputerowy jest to jedna z najtrwalszych metod znakowania jakie oferuje obecna technika. Dlatego niezwykle istotne jest wykorzystanie wysokiej jakości nici, dzięki czemu dodatkowo podnosi się walory, jakimi wyróżniają się hafty komputerowe.

Nici hafciarskie naszej produkcji, z głównym zastosowaniem w hafcie maszynowym, to:

Arras 140

nić wykonana z jedwabiu poliestrowego ciągłego,

nici do haftu maszynowego
Gracja

nić z jedwabiu wiskozowego,

Polico 120

poliestrowa nić rdzeniowa w oplocie bawełnianym

Akmena 120

poliestrowa nić rdzeniowa w oplocie bawełnianym o niezwykłej gładkości, bardzo wysokiej jakości. Polecana zwłaszcza przy dużym stopniu zagęszczenia wzoru haftu oraz w celu uzyskania wypukłości na haftowanym materiale.

Ostatnimi czasy szeroko pojęte rękodzieło przeżywa swój renesans, wiele osób zaczęło interesować się kreatywnym hobby, niekiedy sięgając nawet do zajęć, które w teorii są praktykowane raczej przez ludzi w podeszłym wieku.  Dla niektórych jest to rysowanie, dla innych tworzenie ceramiki czy biżuterii, jednak ciekawym aspektem jest coraz większe zainteresowanie się ludzi haftem, który kojarzy nam z zajęciem czasochłonnym i wymagającym precyzji. Istnieje wiele styli w haftowaniu, różnią się od siebie nieraz nieznacznie, jednak dają inny efekt, można wyszywać wzory zarówno ręcznie, jak i za pomocą specjalnej maszyny – hafciarki. Możemy doskonalić swoje umiejętności i od klasycznego haftu płaskiego, przechodzić do dużo bardziej skomplikowanych sposobów i kompozycji. Wzorów które mogą nas zainspirować jest nieskończenie wiele, gazety oferujące określone wzorce, jak również całe strony internetowe czy filmiki instruktażowe. Jeśli chodzi o sam wzór – ogranicza nas jedynie nasza wyobraźnia, a w dużo mniejszym stopniu nasze umiejętności.

Nici do haftowania

Aby zadbać o komfortowe haftowanie, niezbędny jest zakup odpowiednich nici do haftowania, nie można na nich przesadnie oszczędzać, ponieważ te najtańsze, mogą się rwać, rozwarstwiać lub opornie przechodzić przez materiał. Będzie to wpływać również na jakość oraz trwałość naszego dzieła, dobre nici do hafciarki oprócz odpowiedniego koloru, powinny również dawać nam możliwość do ich odpowiedniego naciągnięcia. Gdy już opanujemy podstawowe wzory i techniki na maszynie, możemy stworzyć własną kompozycje, przydatne w tej kwestii są specjalne programy komputerowe, które przerabiają np. zdjęcie na formę haftowaną na danym materiale. Jest to bardziej skomplikowane niż klasyczny sposób haftowania, a same nici do hafu komputerowego są nieco inne niż te podstawowe, muszą one wytrzymać dużo silniejszy naciąg.

Używanie nieodpowiednich akcesoriów do hafciarek, może przełożyć się nie tylko na jakość wykonu, ale również w skrajnych przypadkach może prowadzić do uszkodzenia maszyny. Wiele firm wyszło na przeciw oczekiwaniom ludzi i zaproponowało nici hafciarskie przeznaczone do kolejno – haftu ręcznego, do maszyn hafciarskich oraz hafciarek. Ich specyfikacja różni się nieznacznie, jednak widać wyraźną różnicę w efekcie końcowym, dlatego warto zapoznać się z ich różnicami, żeby efektywniej i efektowniej wyszywać wzory. Im więcej czasu poświęcimy na doskonalenie naszych umiejętności, tym szybciej, dokładniej i sprawniej będzie nam szła praca nad dziełami. Jednak ważnym aspektem w procesie rozwoju, jest dobór nici do haftu maszynowego, wraz z rozwojem naszego stopnia zaawansowania, powinniśmy wymienić je na takie, które najbardziej nam odpowiadają i spełniają nasze oczekiwania. Wyrobienie własnego stylu i ustalenie preferencji może wymagać od nas poświęcenia dużej ilości czasu. Czasami może to się wiązać z konkretnymi wydatkami, należy przy tym pamiętać, że droższe niekoniecznie znaczy lepsze, jednak warto testować nowe nici do haftu i nie zamykać się tylko na jeden rodzaj nici.